Jak často cvičit a jaký pohyb je pro tebe nejlepší?

Pohyb je pro lidské tělo bezpochyby důležitý. Vydal(-a) jsi se správným směrem, místo trápení s nikdy nekončícími dietami zjisti, že kila shozená díky pohybu se ti jen tak rychle nevrátí. Tak na co čekat?

Určitě to všichni známe, když nejsme příliš spokojeni se svým vzhledem, zkusíme „hurá akci“, ať už je to běhání v parku, hodinu divokého tance v obýváku, vytáhneme zaprášený rotoped, nebo navštívíme fit centrum. Ale jaký náš údiv, když jsme po deseti minutách schvácení, dlouho se pak dáváme dohromady a z našich předsevzetí nezůstane nic… Co z toho vyplývá? Nepočítej s tím, že po hodině tréninku shodíš rovnou deset kilo a na půl roku budeš mít klid! Tady se teď dočteš vše potřebné pro to, abys mohl(-a) rovnou začít a měla z toho dobrý pocit!

Kdy začít s pohybem?

Neříkej si, že začneš od příštího týdne. Nezačneš! Začni ještě dnes a neříkej, že na to nemáš čas. Nemusíš přece cvičit dvě hodiny. Dej si ale pozor na správnou dávku aktivity, nechtěj hned lámat rekordy. K lepším výkonům se musíš dopracovat postupně. Skupinová cvičení jsou k tomu vhodná a trenéři počítají s nováčky. Na věku nezáleží!

Jak dlouho cvičit?

Lekce jsou zpravidla 45-ti minutové. Nemusíš však na lekci celou dobu cvičit, pravidelně odpočívej a nejdi „nadoraz“.

Jak často?

Všechno zase záleží na tobě, ale většinou je doporučováno cvičit asi třikrát týdně. To znamená každý druhý den. A proč? Tvé tělo si potřebuje po tréninku odpočinout. Není důležité, v kterou denní dobu cvičíš, ale o pravidelnost pohybu.

Která pohybová aktivita je pro mě nejlepší?

Na jeden druh pohybu si tělo časem zvykne a jakoby na něj přestane reagovat, tedy cvičení střídej. Tebou zvolená pohybová aktivita tě musí především bavit!

Jakou míru intenzity?

Nikdy necvič až do úplného vyčerpání. Pro tělo je přínosem jakákoliv míra intenzity. Optimální zátěž je taková, při níž dovedeš dýchat zhluboka, dýcháš o něco rychleji než obvykle, ale ještě nelapáš po dechu.

Smí se při cvičení jíst a pít?

Při tělesné zátěži je pitný režim velmi důležitý. Při sportu se hodně potíš, čímž tělo zbavuješ tekutin, které je potřeba doplňovat. Dej však přednost nesyceným minerálkám, čajům nebo speciálním energetickým nápojům. K pohybu potřebuješ energii, kterou ti dá jídlo. Je se však potřeba najíst 2 hodiny před aktivitou, aby krev, která má jít při cvičení do končetin, nešla na pomoc žaludku. Pak se budeš se cítit unavená, možná ti bude i špatně od žaludku a požité jídlo nebude dobře stráveno.